Herhangi bir yerde, herhangi bir zamanda olabilir – telefonda konuşurken, işyerinde sunum yaparken, hatta sadece sessizce otururken. Başka kimsenin duyamadığı ve görünürde bir kaynağı olmayan bir ses duyarsınız. Başka kişiler tıpatıp aynı sesi duyamasa da, yalnız değilsiniz. Kulak çınlamanız (tinnitus) olabilir – dünya nüfusunun her zaman %10-15’ini etkileyen en yaygın sağlık durumlarından biridir.

Tinnitus nedir?

 

Tinnitus, kulaklarınızda sadece sizin duyabildiğiniz çınlama, vızıldama, tıklama, tıslama ve diğer sesler olarak tarif edilmektedir. Sesin türü ve yoğunluğu kişiden kişiye değişir ve hatta farklı şekillerde de duyabilirsiniz. Tiz bir ses, kalın ve bas bir ses ve hatta değişken bir ses tonu olabilir. 

Sesler ister hafif veya şiddetli, geçici veya sürekli olsun, çınlama konsantre olmanızı ve duymak istediğiniz şeyleri duymanızı önleyebilir. 

Kulak çınlamasının nedenleri

 

Kulak çınlaması tüm yaşlarda ve her türlü sosyal çevrede görülebilir, ama yüksek seviyeli seslere fazla maruz kalmış olan yaşlı kişiler özellikle risk altındadır.

Çınlamanın olası nedenleri aşağıdakileri içerir:

  • Yüksek sesli müziğe, inşaat gürültüsüne veya tabanca atış seslerine maruz kalmak
  • İlaçların yan etkileri
  • Kulak, boyun veya baş yaralanmaları
  • Yaşlanma
  • Nörolojik bozukluklar
  • Orta kulaktaki kemiklerin dejenerasyonu
Çınlama ve işitme kaybı

 

Eğer çınlamanız varsa büyük olasılıkla bir miktar işitme kaybınız da vardır; çınlaması olan kişilerin %80-85’inde bulunur.
İşitme kaybı, kulaktan beyne gönderilen sinyalleri olumsuz etkiler. Bu durumda sinyaller geri gönderilerek çınlama olarak bildiğimiz sesi oluştururlar. Çınlama işitme kaybına yol açmaz, ama algılanan sesler kişinin dikkatini dağıtabilir ve başka seslere konsantre olmasını zorlaştırabilir. Bu nedenle işitme cihazları hem işitme kaybını hem çınlamayı tedavi etmek için etkili bir yol olabilir. 
Çınlama kendisini pek çok şekilde gösterebilir.
Kulak çınlamasının tedavisi

 

Çınlama can sıkıcı olabilir ve ailenize, arkadaşlarınıza ve günlük hayatınızın gerekliliklerine odaklanmanızı önleyebilir. Çınlamanın çoğu türünde tam bir iyileşme mümkün değildir, ama sizi rahatlatabilecek çınlama kontrolü seçenekleri sunulmaktadır.
Ses terapisi ile, beynin çınlamayı bir arka plan gürültüsü olarak sınıflandırmayı öğrenmesi için başka sesler devreye sokulur. 
Çınlama kontrol programı

 

Diğer bir seçenek de, beyne çınlama seslerinde dikkatinin daha az dağılmasını ve daha önemli şeylere odaklanmasını öğretmeyi amaçlayan bir çınlama kontrol programıdır.

Çınlama tümüyle ortadan kaldırılamaz ve hızlı bir çözüm yoktur. Ama işitme uzmanınızın yardımıyla doğru hedefleri belirleyebilir ve çınlamanızı yönetmeyi öğrenebilirsiniz. Bu zaman ve sebat gerektiren bir süreçtir, ama çınlamayı kontrol altına almanız size daha fazla rahatlık sağlayacaktır.

Tedaviniz de sizin kadar kişiseldir. Sizin için en uygun seçenek hangisi? 

Tinnitus – Kulak Çınlaması