Diş Beyazlatma (Bleaching)

Dişlerin rengini açmak için uygulanır. Estetik bir uygulamadır. Koyu renk tonlu dişlerde, diş lekelerinin giderilmesinde uygulanır.

Beyazlatma sonrasında kullanıma bağlı olarak renkte geri dönmeler olabilir.

Bunun başlıca sebepleri;

  • Renklendirici içecekleri (çay, kahve, şarap vb.) aşırı tüketmek,
  • Sigara kullanımı,
  • Suda bulunan florozis çokluğu,
  • Tetrasiklin gibi kullanılan bazı ilaçlar,
  • Genetik doğal diş rengi gibi nedenlerden ötürü uygulanan beyazlatma tedavisi sonrası dişlerde renk değişikliği görülebilir.

Tedavinizi yaptırmadan önce hekiminiz ile durumunuzu konuşunuz.

Dış renklenmeler, düzenli fırçalamaya rağmen oluşmaya devam ediyor ise diş taşı temizliği ve tedavinize takiben diş parlatma (polisaj) işlemi ile lekelerden kurtulabilirsiniz.

Ciddi renklenme olmayan bireylerde ev tipi beyazlatma uygulanabilir. Fakat, klinik tip beyazlatmalarda laboratuvar sonuçları, diş minesi ve etine olan zararı/uyumu gibi faktörler daha iyi araştırıldığı ve laboratuvar ortamında kanıtlandığı için daha güvenilirdir. Bu sebeple dental uygulamalarda yeri olmayan, hastanın kendi temin ettiği diş beyazlatma veya parlatma ürünleriyle klinik tipi ürünler karıştırılmamalıdır.

Ev tipi beyazlatma uygulamak istiyorsanız dahi diş hekimine danışmalısınız.

Hemen bize ulaşın

Tedavi Süreci ve Sonrası

  • Diş beyazlatma uygulamasını; diş taşı temizliği yapılmış, diş etlerinin sağlıklı olduğu ağız içinde yapılmasını öneriyoruz. Böylelikle beyazlatmanın etkisi daha iyi görülecektir.
  • Ortalama işlem süresi 45 dakikadır. Etkin ve konsantrasyonu yüksek jel, tercihen UV ışığı ve hekim yönlendirmesiyle etkin bir beyazlatma yapmak mümkündür.
  • Diş beyazlatma işleminden sonra diş eti yapısına bağlı olarak 1-2 gün hassasiyet oluşabilir. Böyle bir durumla karşılaşırsanız, hassasiyetinizi azaltmak için hekiminiz hassasiyet giderici jel uygulayabilir veya hassasiyet giderici macun önerebilir.
  • Önemli konulardan biri de beyazlatma işleminden sonra en az 1 hafta dişe renk verebilecek yiyecek, içecekleri tüketmemeniz. Sigara, çay ve kahvenin yoğun tüketimi elde edilen beyazlığın uzun dönemde korunmasını engellemektedir. Eğer ki alışkanlıklar azaltılamıyor veya bırakılamıyorsa, beyazlatma işlemini, diş taşı temizliği ile birlikte yılda iki kere uygulamayı öneriyoruz.
  • Etkinliği laboratuvar ortamında kanıtlanmış ürünlerle birlikte, ağız ve diş bakımına gösterilecek özen ile 2 yıla kadar beyazlık korunacaktır.
dis-beyazlatma-roselle-dent

Neredeyiz?

Yalı Mahallesi, 6471. Sokak, No: 27 Kat: 1 Daire: 1-2 Karşıyaka/İzmir

Bize Ulaşın

+90 (232) 421 93 19
+90 (532) 468 73 43

Diş Sağlığı

Profesyonel kadromuz ile her zaman yanınızdayız